Na klubovém stanovišti měříme radiaci! ☢️

Začátkem tohoto roku u Nás v klubu vniknul nápad na výrobu zařízení pro monitoring radiačního pozadí neboli Geigerův čítač.

Geigerův čítač slouží k detekci a měření ionizujícího záření (např. alfa, beta, gama záření) a je běžně používán k měření úrovně radiačního pozadí. Radiační pozadí představuje přirozené množství ionizujícího záření, které pochází z různých zdrojů v prostředí, jako jsou kosmické paprsky, přírodní radioaktivní prvky v půdě, nebo záření ze stavebních materiálů.

Geigerův čítač zaznamenává každou ionizující částici, která projde jeho detekční trubicí, a počítá počet zaznamenaných částic za určitou dobu. Výsledkem je údaj o intenzitě záření, který lze vyjádřit například v počtech impulzů za minutu (CPM) nebo v mikrosievertech za hodinu (µSv/h).

Geigerův čítač se skládá z Geiger-Müllerovy trubice, která obsahuje plyn (např. argon) a centrální drát elektrody. Ionizující záření způsobí výboj mezi drátem (anodou) a pláštěm (katodou). Dále je zde vysokonapěťový zdroj pro udržení elektrického pole a elektronický obvod, který impulzy zpracovává.

Naše provedení Geigerova čítače umožňuje pomocí displeje sledovat aktuální stav měřených hodnot, ale také všechna data posílá na náš sever, a díky tomu je možné, data zobrazovat na našich stránkách.

Na webu lze data sledovat ZDE nebo ve grafu ZDE. Ale hlavně pro lepší a přehlednější sledování stavu radiace na našem klubovém stanovišti vznikl separátní web na adrese radiace.ok1kky.cz.

Napsat komentář